Autor Tema: plijesan u hrani  (Posjeta: 17754 )

maza24

• Gost
plijesan u hrani
« : 11-04-2008, 19:37:41 »
Nisam znala da li da ovu temu stavim tu ili u prehranu, ali posto se radi o prevenciji zdravlja stavila sam tu... Naime, nisam vec neko vrijeme bila na forumu tako da ne znam da li slicna tema i informacija vec postoji, ali sam htjela napisati, za sve one neznalice kao sto sam ja bila, nesto sto sam danas saznala.
Naime, zadnja 2 tjedna moja tigrica Pero je miran, stalno spava, poceo povracati, nije letio, uglavnom promijena ponasanja. Posto sam prijasnjeg Ronija izgubila radi tog povracanja, proljeva i slicno odlucila sam odmah ici kod veterinara i danas sam se prenerazila kada sam saznala da mi je Pero neuhranjen, doslovno kost i koza (a jeo je stalno cak i sada zadnja 2 tjedna). Uglavnom da skratim pricu, jeo je plijesnjivu hranu od koje se otrovao. Kupovala sam mu one prirodne barove i od toga se otrovao (to je jedina promjena bila u ishrani). Veterinar je rekao da su ti barovi opasni bas radi te plijesni i da je vec dosta bolesna pticica kada simptomi pocnu. Preporucio mi je da mu dajem sirutku od svjezeg kravljeg sira direktno u kljun po 5 kapi dnevno i pripisao antibiotik. Isto tako je preporucio da se sve sjemenke lagano poprze na suhoj tavi (ne toliko da izgori, samo da se ugriju malo) i da se na takav nacin daju papigama kako bi se ubila plijesan koliko toliko. Isto je rekao da ne preporuca bas puno raznog povrca iskljucivo zato sto se ne zna gdje se uzgaja i odakle je dosla. (naravno ako netko ima svoj vrt to je druga stvar) jedino da preporucuje mrkvu i jabuku (oguljena korica).
Eto ovo sam napisala iskljucivo zato sto znam da cesto ovdje citam o povracanju i proljevu, a izgleda da mi je i prijasnja tigrica uginula iz istog razloga pa ako ovaj post spasi barem jednu vrijedilo je.
Ponavljam mozda je ovo nekima vec poznata stvar, ali meni nije bila i zato sam htjela upozoriti ostale koji su u neznanju kao i ja.
Sada idem lijeciti moga Pera i nadam se da cu vam ubrzo javiti da je zdrav kao dren. ;)

jacekica

• Gost
Odg: plijesan u hrani
« Odgovori #1 : 11-04-2008, 20:59:09 »
Baš ti hvala na ovim obavjestima, samo ipak pitam - je li to onaj bar za kojima su nam papige lude? držim fige da Pero brzo ozdravi. Jadan on, jeo je i jeo, a ništa dobivao na težini, dobro da si išla veterinaru.
Možeš nam napisati gdje živiš i gdje si kupila taj bar, koji je "proizvođač", tj. tko to pakira i u kakve paketiće: najlon ili karton. Možda nisu svi takvi. Sad sam se baš zabrinula i neću to više davat.

Offline Alisa86

• Raste mi perje
  • Spol: ®enski
  • Flokica - 22.11.2007
« Odgovori #2 : 11-04-2008, 22:14:15 »
E bas sam i ja to htjela pitati, jel u pitanju bar klas ili hrana? E sad ce jos ispasti da ni ti barovi ne valjaju. Stalno se smanjuje krug hrane koju nase pticice smiju jesti! Zelim brz oporavak Peri a tebi hvala na upozorenju!

maza24

• Gost
« Odgovori #3 : 12-04-2008, 09:55:02 »
U pitanju je kod mene bio bar (da onaj za kojim nam papigice lude) i to onaj prirodni ne slijepljeni, u vrecici (najlon) ovaj zadnji je bio od Vitakraft (Vita Nature) iako moram napomenut da nije stvar u marki nego kako se skladisti i to ovisi od paketa do paketa. zato i je najbolje uvijek malo ugrijati na tavi sjemenke. Jer se ne moze znati da li ima plijesni ili ne. Uvijek je bolje kupovati one koji su cvrsto pakirani (tipa Prestige), ali ni to nije sigurno da je u potpunosti bez plijesni. Inace sam iz Zagreba i uvijek hranu kupujem u pet shopovima. Jednom sam kupila Prestige i kada sam ga otvorila je bio crljiv (opet stvar skladistenja) napomenula sam to u ducanu pa su bili povukli privremeno tu hranu.
Uglavnom samo je potreban veci oprez, a barove iskljucivo one na stapicu, sljepljene (koje sam ja inace izbjegavala radi secera, koja ironija), a ne one na stabljiki, prirodne, a sjemenke uvijek malo ugrijati. Isto je veterinar rekao da se ugrije odmah cijela vrecica nego samo za narednih par dana kolicina tako da opet ne stoji i ne stvara plijesan.

maza24

• Gost
« Odgovori #4 : 12-04-2008, 09:56:31 »
e i sada sam skuzila da sam napisala "prevencija zdravlja"  :) naravno mislila sam "prevencija bolesti" :ajoj:

Offline Diana

• Administrator
  • Brbljivac
    • Sve o papigama
« Odgovori #5 : 12-04-2008, 12:31:39 »
Maza, a kod kojeg veterinara ste bili? Da li su napravljene analize brisa, izmeta, bilo kakva pretraga koja podupire dijagnozu? Jer ako nisu, nema temelja tvrditi neke stvari...

Mislim da je krivo generalno optužiti bar kao izvor bolesti. Sve sjemenke kojima se ptice hrane, kao i sva dodatna hrana, mogu biti pokvarene. Jedino analizom hrane bi se moglo utvrditi koja je hrana stvarno pljesniva, pokvarena i loša. Tako da ne podržavam ovakve generalne izjave, koje će samo nepotrebno uplašiti mnoge ljude.

Podgrijavanje sjemenki ima smisla u nekim situacijama, kod slabijeg imuniteta, bolesti, ponekad kod infekcije megabakterijom, ali redovno podgrijavanje nema smisla jer se time uništava dio vitamina i hranjivih tvari iz hrane.

Generalno treba paziti kakvu hranu se kupuje i kakve je kvalitete. Da li je pakiranje oštećeno, da li je miris ok ili sumnjiv, da li se vide kakve štetoćine (bube ili paučina u hrani), da li su sjemenke ok ili oštećene u većoj mjeri. Iole sumnjiva hrana bolje neka završi u smeću nego u hranilici. Sve to su mnogo sigurniji znakovi od općenite pretpostavke da je neka hrana generalno loša zbog pojedinačnih iskustava. A posebno ograničavanje dodatne hrane poput povrća i voća, koje ionako mnoge ptice jedu slabo - mnogo je isplativije dobro pripaziti na kvalitetu.

Općenito, ako je ustanovljeno trovanje temeljem plijesni (koje su gljivice) čudno je da se daje samo antibiotik, koji može i potaknuti rast gljivica...

maza24

• Gost
« Odgovori #6 : 12-04-2008, 13:52:44 »
Nisam imala namjeru reci da je sva hrana takva, naravno da nije, ali je trebalo upozoriti da se treba pripaziti jer ja nisam dovoljno pazila... Posto to moze uzrokovati ovako teske posljedice bolje da se zna. Isto tako, kao sto sam vec napisala, za povrce i voce je i sam veterinar rekao da nije problem ako se zna porijeklo, ali ako se ne zna onda bolje biti oprezan jer im moze stetiti... Pogotovo zato sto se razni pesticidi koriste i nije uvijek uzgoj na mjestima izoliranima od stetnih plinova. Moja prijateljica radi u jednoj tvornici kemijskih tvari koja kaze da tik uz njih (uz ogradu) se nalazi vrt gdje se uzgaja voce i povrce koje ide na trznicu. To mi ni za ljude ne zvuci primamljivo, a kamoli za papigice. Poanta je da treba paziti odakle sva hrana dolazi... Uglavnom samo mali oprez...

Posto cesto na ovome forumu citam o proljevu i povracanju i njihovom lijecenju, a najmanje o mogucim uzrocima mislim da je bitno i za ovaj slucaj, a i za druge slicne stvari reci tako da se sprijeci, a ne lijeci...

I izmet i bris je napravljen tako da je trovanje plijesni sigurno... Posto je bar jedina promijena pretpostavili smo da je to jer ove obicne sjemenke uzimaju vec dugo i iz istog pakovanja... Veterinar je rekao da cesto ti bas prirodni barovi budu napadnuti radi loseg skladistenja. Naravno nije svaki, ali je cesce kod njih nego kod druge hrane.
Ne znam da li je bas antibiotik, ja sam pretpostavila da je... Lijek nekakav je dao, ali ne bi ga znala svrstati jer nisam strucna... Danas smo mu dali i sirnicu i antibiotik i je malo zivnuo iako je jos uvijek to daleko od normale.

Ne mislim da je svaki slucaj isti jer niti svaka papigica pa tako i organizam nije isti, ali kao sto sam rekla, ali ako postoji mogucnost spasiti samo jednu papigicu, vrijedi reci. Ja imam jos jednu zenku Loru koja, iako je jela istu hranu (doduse manje jer ona ne voli bas bar, vise voli povrce i voce), puca od zdravlja cak je malo i predebela je rekao veterinar. tako da naravno sve je to jako individualno.

Ovaj post je prvenstveno namjenjen ljudima koji imaju papigice koje vec pokazuju simptome slicne koje je Pero davao, a ne da se dize panika. I naravno da se malo vise pripazi ubuduce na izvor i kvalitetu hrane.

Offline Diana

• Administrator
  • Brbljivac
    • Sve o papigama
« Odgovori #7 : 12-04-2008, 14:49:32 »
Sve u redu Maza, ok je upozoriti na to da treba paziti i obratiti pažnju.

Svaka hrana može biti opasna. I prečesto proizvođači hranu uzgajaju uz autoput, tvornice ili ih pak špricaju kemikalijama i ne drže se vremena karence - tako da tu stvarno mnogo toga može doći do nas što škodi ili uzrokuje probleme.

Problem je samo što ako se neke stvari ne objasne, ljudi olako shvate neke stvari. Bilo bi nepotrebno da sad svi ljudi počnu izbjegavati bar ili pak povrće i voće.

Nego, kad su sve analize napravljene - jesu li pokazale nešto konkretno? I, ako nije riječ o vet. faksu, možda da nam odaš veterinara, kako bi ga dodali na popis gdje ljudi mogu otići s ptičicama?

maza24

• Gost
« Odgovori #8 : 12-04-2008, 15:01:56 »
Ja mislim da je on dao na analizu na faks, ali on nije sa faksa. Inace sam ja isla kod dr. Horvatek, ali posto ona nije radila taj dan, nasla sam ovoga koji mi se isto cini dobar jako. Svida mi se sto ima i homeopatiju za zivotinje, tako da voli i alternativne nacine lijecenja. Ne mogu sada naci vizitku, ali kada nadem cu staviti tamo u popis ambulanta. U zvonimirovoj 122 je toliko znam ;)

Iskreno rekao je da ima neke bakterije, sa izmetom je bilo sve ok u biti, ali bris nije bio ok. Ja sam bila totalno van sebe pa pola toga nisam niti pohvatala, ali idem opet u ponedjeljak kada cu biti smirenija pa cu ga i vise ispitivati ;) Idemo jos jednom ga pregledati da li je ova kombinacija imala ucinka ili treba mijenjati nesto. Nazalost, Pero je toliko mrsav da su mu svi misici atrofirali i sada je upitno kako mu organi rade. Iako, moram priznati da je danas mrvicu bolje. Poceo je dizati glavicu i malo pratiti sto se dogada, jer inace je samo spavao s okrenutom glavicom stalno pa drzim fige.
I ne sirnicu nego sirutku mu dajemo ;)
I moram priznati da kad mu svaki put to damo malo je zivahniji... Uf... Ne znam vidjet cemo, jos je rano ista govoriti...

Offline Diana

• Administrator
  • Brbljivac
    • Sve o papigama
« Odgovori #9 : 12-04-2008, 15:20:23 »
Sirutka je vrlo zdrava, a sadrži i bjelančevine, pa s te strane može i pomoći dati energiju. Drago mi je da je dobro podnosi.

Sviđa mi se i da veterinar ima homeopatiju za životinje, već dulje tražim takvu kombinaciju, lijepo da je to i kod nas našlo zamaha konačno, barem pomalo.

Ružna stvar kod papiga je ta da jako dugo skrivaju simptome, neovisno o kojoj bolesti se radi. Kada pokažu simptome, onda su već teže bolesne odn. bolest je napredovala. Tako da je onda i teže liječiti, naravno.

Nadam se da će maleni dobiti barem malo na gramaži. Pokušajte ga nagovoriti da papa što više, kuhanu rižu, tjesteninu, ovisno što voli, uglavnom, to je lako probavljivo i daje energiju... Čak može i s mrvicom meda - pod uvjetom da nisu ustanovljene gljivice, jer njima šečeri služe kao hrana i energija, pa je to kontraproduktivno.

maza24

• Gost
« Odgovori #10 : 12-04-2008, 17:01:25 »
Pokusavamo, ali hranu jos uvijek samo probire, a jako malo jede... Hvala na savjetima, probat cu sa kuhanom rizom, tjesteninu inace ne vole, ali mozda ce rizu probati...
Javim kako napreduje...

jacekica

• Gost
« Odgovori #11 : 12-04-2008, 17:08:50 »
Jadan Pero, ali u sirutki ima dobrih stvari, dobiva i lijek, a grami će se polako vratiti. Hoće li jesti još nešto od hrane, da mu možda napraviš kao pire i unutra u takvo povrće npr, mrkvu staviš poprćene sjemenke, ili žutanjak od tvrdo kuhanog jaja, nešto da ga malo podigne. Može mu i b+vet dati vitaminsku injekciju - to brže djeluje.
Ja sam čak i Prestigeovu hranu nosila na analizu kad mi je prošli žako bio bolestan - i hrana je bila uredu. Razumijem kako ti je, čovjek je sav lud i više ne zna što da misli, što valja, a što ne. I ja se veselim još jednom vetu u Zagrebu koji se bavi i pticama , jer dr. Horvatek ponekad nema, a drugi nisu ni tako ugodni ni stručni.

Offline Diana

• Administrator
  • Brbljivac
    • Sve o papigama
« Odgovori #12 : 12-04-2008, 20:21:19 »
Pokušavam se sjetiti što bi još moglo biti hranjivo, lako probavljivo i privlačno tigricama. Kuhani slatki krumpir npr. je slatkast, pa mu se možda okus svidi. Zob je hranjiva, a može se i skuhati. Možeš pokušati skuhati proso, tako je lakše probavljivo nego suho.

A ukoliko nema gljivice (nalazi za gljivice su uvijek gotovi poslije bakterija, jer im treba i do tjedan dana da narastu, ako ih ima, a najranije se može nešto reći za 3 do 4 dana), onda mu se može dati i kap meda u pojilicu. To je vrlo hranjivo i od toga može brzo dobiti na težini, pa treba paziti da curica, koja je zdrava i više nego dobre težine, nema pristup toj vodi u toj mjeri kao on.

Offline Alisa86

• Raste mi perje
  • Flokica - 22.11.2007
« Odgovori #13 : 12-04-2008, 20:36:32 »
I ljudi sta smo zakljucili, sta da radim sa ovim svojim barom sto imam, sad me nesto strah davati ga! Da Floky nije od njega povracao? Inace ovaj bar klas sto ja kupujem je u kutiji i nije zatvoren hermetički u kesi, znaci u njega svasta moze uci, ko da je i otvoren - proizvođać je seme sombor - http://www.semekorp.com/proizvodi/hrana-za-ukrasne-ptice/  na ovom linku mozete vidjet sliku.
Ja ipak mislim da ovo nije sigurno kupovati zato sto dojde samo u ovoj kutiji, nije u kesi. Vidjet cu onda da narucim one zapakovane, oni su sigurniji!

maza24

• Gost
« Odgovori #14 : 12-04-2008, 20:37:11 »
probala sam s rizom, ali nista... Probat cu sa slatkim krimpirom, a sa medom sada ne bi riskirala da ne bi bilo da su gljivice u pitanju, to cu isprobati nakon sto u ponedjeljak odem kod veterinara opet pa znam na cemu sam, ali ima super vijest... Ne znam kako mu je uspjelo, ali napravio je cijeli krug oko sobe. nije letio valjda 2 tjedna uopce (jedva da se micao uopce)... a jadnicak moj mali kada je zavrsio jedva je dosao do zraka... :) ja mislim da je to super znak, ako ne nista borac je pravi... to mi je sada dalo veliku nadu samo jos da pocne jest... niti ne pije, ali mu dajemo direktno u kljun taj antibiotik pa je to rijeseno...

K-Roza Burk
Posted by: GoldenGuaruba Mali oglasnik 19-04-2014, 21:41:16
Odg: Vristanje nimfe
Posted by: lajka 1000 pitanja i odgovora 19-04-2014, 18:38:31
Odg: Sve i svaąta
Posted by: Cviijetica 1000 pitanja i odgovora 19-04-2014, 16:49:25
Odg: Iz dana u dan s nimfama - 13. dio
Posted by: Rubin Nimfe 19-04-2014, 15:46:25

Shoutbox