Autor Tema: Problemi sa disanjem  (Posjeta: 17286 )

koki74

• Gost
Problemi sa disanjem
« : 22-11-2007, 20:13:23 »
   Video sam na forumu par tema o ovom problemu ali su sve vezane uz određenu pticu. Pokrećem ovo kao generalnu temu da bi smo slične probleme skupili na jednom mestu, ako moderatori misle drugačije neka me isprave.

Dakle, za one koji ne znaju Kokita, to je amazonac star nešto preko 3 godine a kod nas je skoro 2 godine.

Koki ima probleme sa disanjem otkad je kod nas, uglavnom kada je pod stresom ili je uzbuđen zbog nečega, tada se čuje škripa pri disanju što dosta uznemirujuće zvuči. Ako iz tako stresne situacije spas nađe na mom ramenu, tada vrlo jasno može da mu se čuje i srce koje poput doboša tuče, definitivno, preko 250 u minuti. Ovakvo stanje bude oko pola minuta a onda se disanje stišava a za njim pada i puls. U normalnom stanju nisam primetio da se ovaj problem javlja ali želim da, ako problem postoji, na vreme reagujem. Obzirom da se to samo povremeno događa, nisam hteo da paničarim ali je bolje da znam sa čime mogu da se suočim u budućnosti.

Inače, povremeno kija ali to čini i Kića, mada ovaj nema problema sa disanjem. Temperatura u sobi je oko 25 tokom cele godine, jedan (od 3) prozor je stalno otvoren (i zimi), kada grejemo stalno menjamo mokre peškire na radijatorima, kada pušimo pomaže i aspirator.

partizanka

• Gost
Odg: Problemi sa disanjem
« Odgovori #1 : 22-11-2007, 20:21:46 »
Jel' moguce da pticica ima problema sa srcem (nova sam u odnosu sa pticama pa ne znam moze li se to njima desiti), ako se ne varam da jedan tigricasti clan ima.
Mozda je to disanje povezano sa tim - ustvari ako mu srce tako kuca, pogledaj ljude sa takvim problemom otprilike simptomi su tu negdje.

Sto se tice kihanja, kod mene je kihanje stalno.
Temp je sad u sobi oko 20*C, a vlaznost je ok (znam to jer ja kada je suh zrak pocinjem da manijakalno kasljem) a i drzim ponekad mokar peskir na peci.
Maleni ipak ponekad kise - moja pretpostavka da izbacuje nesto iz nosa sto mu smeta npr. ono paperje nakon sredjivanja.

linolada

• Gost
« Odgovori #2 : 22-11-2007, 20:48:45 »
Zanimljiva tema!  :yes3:

Prije, dok sam imala malo iskustva sa tigricom, sam se često pitala diše li on normalno, jer je povremeno kod letenja disao ubrzano, s otvorenim kljunom i odmah me bilo strah.  :0008:  Onda sam shvatila da bezveze paničarim, jer on ubrzano diše kad više leti (što mislim da je normalno, pa i ljudi se uspušu kad pretjeraju). Isto tako diše ubrzano kad ga je strah! On se svačega boji, npr. neki dan se prepao naranče u komadu i tak je počeo panično letiti po sobi da je bubnuo u zid i nakon toga je jako ubrzano disao s otvorenim kljunom pri čemu se čulo i kuckanje kljuna! Ali kad sam maknula naranču onda se smirio i disanje je postalo normalno. A moj se Đuro svakodnevno nečega prestraši (kupila sam mu novu kadicu i kad je vidi odmah diše s otvorenim kljunom!)
Nikada, baš nikada, prilikom disanja kod njega nisam čula nikakve čudne zvukove (škripanje, hroptanje i tome slično). To je super, i s tim nemam iskustva.

Povremeno me još uhvati strah jer mi se čini (ali opet mislim da pretjerujem  :blush2: ) da nekad previše pomiče repom dok diše. Čini mi se da mu se rep pomiče u ritmu otkucaja srca. Ali on ima stvarno veliku repinu, pa s njom održava ravnotežu valjda. Čak sam zbog toga mislila i kod veterinara da ga pitam, ali mi je totalno glupo zbog toga ga vozit do tamo i traumirat pregledom, kad se ponaša normalno (veseli je, papa, igra se, kakice su normalne...).

Offline Diana

• Administrator
  • Brbljivac
  • Spol: ®enski
    • Sve o papigama
« Odgovori #3 : 22-11-2007, 21:00:58 »
Problemi dišnog sustava mogu biti uzrokovani s više različitih uzročnika ili bolesti. I problemi sa srcem su mogući uzroci, ali onda se u pravilu primjećuju simptomi i nakon manjih napora. S druge strane, ako je npr. dišni sustav opterećen gljivicama, u mirnim periodima često nema uopće simptoma, a kod povećanog napora se vide (ili čuju) simptomi, jer je prilikom pojačane potrebe za kisikom, njegova apsorpcija smanjena npr. zbog naslaga.

Drugi mogući uzroci su bakterijska upala, virusna upala, te razni jedno- ili višestanični organizmi (nisam zapamtila ime, rekla mi je doktorica). Ovi potonji se mogu vidjeti u svježem uzorku brisa pod mikroskopom (odmah pregledati po uzimanju brisa). Bakterije i gljivice se mogu dokazati brisom koji se razmaže po hranjivim podlogama, pa se pusti na toplom da se razvije što ima. Postoji normalna flora i patogena flora.

Bris grla i njegovi rezultati su idealna metoda isključivanja težih fizičkih oboljenja. Lakše je uvijek izliječiti bakteriju ili gljivicu, nego recimo problem sa srcem. Najteža moguća gljivica je aspergillus, uzrokuje aspergilozu, i vrlo se teško liječi. No, izgledi nisu nužno crni, postoje slučajevi gdje se drži dosta dobro pod kontrolom.

Offline Diana

• Administrator
  • Brbljivac
    • Sve o papigama
« Odgovori #4 : 22-11-2007, 21:06:13 »
Što se tiče zračenja prostora, i za ljude se preporuča umjesto stalnog držanja otvorenog odn. kipanog prozora, radije dva do tri puta dnevno na kratko pošteno prozračiti. Osim što se tako smanjuje mogućnost razvija plijesni oko prozora (zbog kondenzacije zraka na zidovima uz prozor), bolja je izmjena zraka. To je čak i testovima dokazano, a nedavno sam čak čitala da smanjuje i troškove grijanja, što je ovdje manje bitan faktor.

Idealno bi bilo nabaviti higrometar kojim se mjeri vlaga u zraku. Iznenadili biste se kako je često niska vlaga u zraku, iako možda ljudi nemaju neku izraženu smetnju. Za ptice se preporuča minimalno 50%, preporučeno 60% vlage u zraku, a i za ljude je 60% idealna vlažnost zraka. Posudice na radijatoru samo malo rješavaju problem, jer relativno sporo voda isparava iz njih.

Evo za primjer, moj poznanik je nabavio uređaj za povećanje vlažnosti zraka. Na dan, kako bi se održala vlaga od nekih 55%, potroši doslovce 6 litara vode. Za srenje veliku prostoriju. Dakle, posudice koje imaju mnogo manje vode kojoj treba podulje da ispari, ne mogu to zadovoljiti. Ručnici na radijatorima su bolji, jer je veća površina isparavanja i brže se isparava nego iz posudica.

Monica

• Gost
« Odgovori #5 : 22-11-2007, 21:10:47 »
  Koki ima probleme sa disanjem otkad je kod nas, uglavnom kada je pod stresom ili je uzbuđen zbog nečega, tada se čuje škripa pri disanju što dosta uznemirujuće zvuči. Ako iz tako stresne situacije spas nađe na mom ramenu, tada vrlo jasno može da mu se čuje i srce koje poput doboša tuče, definitivno, preko 250 u minuti.

Prema ovom opisu sklona sam povjerovati da je u pitanju samo strah i panika. Kao što rekoh, neki dan sam i ja ostala zatečena Karlovom uznemirenošću koja je prouzročila točno to što opisuješ. Brzo se smirio. Inače, kad normalno leti, nimalo se ne uspuše.

O aspergilozi sam pričala s veterinarkom. Nije baš ugodna, ali postoje metode kojima se može liječiti, nešto poput inhalacije. Oko tih gljivica treba biti oprezan, naročito je poželjno provjeravati kikiriki koji na sebe rado navuče vlagu, a posljedično se onda razviju i gljivice.

Dobro je što pozorno pratiš Kokita, mada vjerujem da pravog razloga za paniku nema!  :)

Roko

• Gost
« Odgovori #6 : 22-11-2007, 21:30:11 »
Ne vjerujem da ima problema sa srcem. Moj Roko ima bubano srce i to smo otkrili tako što je preko noći toliko oslabio da nije mogao ni letjeti. To je čest znak kardiovaskularnih bolesti. Ne znam za druge ptice ali kod tigrica je poprilično lako otkriti probleme sa srcem po plavkastoj boji nogica i gornjeg dijela kljuna.

Offline Diana

• Administrator
  • Brbljivac
    • Sve o papigama
« Odgovori #7 : 22-11-2007, 21:35:07 »
Mnoge vrste same po sebi imaju sivkaste ili plavkaste nogice, pa kod njih to nije baš znak. No ako ptica inače ima roze nogice i one promijene boju, to je onda stvarno znak da nešto ne štima.

beka

• Gost
« Odgovori #8 : 22-11-2007, 21:38:03 »
  Evo, da se nastavim sa onim što sam počela. Čitam odgovore i upravo zbog toga sam i zabrinuta. Kada sam danas pomenula da se to dešava kada je uznemiren ili uplašen, mislila sam na to da je uplašen kada pokuša da prati Kiću, pa se stropošta jer ne može da se uhvati za tako malu površinu kao Kića. Kada sam rekla uznemiren, mislila sam na situacije kada njega nešto nervira. Na primer kada imamo nekoga u kući. Tada je Koki mnogo slobodniji od Kiće, i uživa da se pravi važan i da se eksponira.
   Pravi kolutove, viče mu se "bravo" i on stvarno uživa u tome. Baš se desilo da je Tatjana bila kod mene sa mužem, i Kića se tu povuče, ali Koki će pokazati sve što zna. Izvodio je svoje vragolije i svi smo mu aplaudirali i govorili "bravo". Onda smo jednog momenta prešli na drugu temu i čulo se to što pokušavam da opišem. On je bio sve vreme u kavezu, nije se zadihao od letenja, i onda su Ivan i Tanja stali sa pričom da pitaju šta se to čuje. Čulo se Koki kako diše. Ne znam kako drugačije da opišem to, osim kao disanje kod astmatičara ili srčanih bolesnika. To me jako brine, jer se to njemu dešava kada se iznervira zbog nečega, recimo, ako je u centru pažnje, pa se onda mi nešto zapričamo i ne gledamo ga. Poslednji put mu se desilo pre 3-4 dana, kada je pokušao da prati Kiću i da se uhvati za zavesu, pa nije uspeo, nego završio na tepihu. Znači, ne radi se o umoru, njemu se to dešava kada se uplaši ili uznemiri zbog nečega.
  Možda bi pomoglo ako pokušam da snimim kako to zvuči.

jacekica

• Gost
« Odgovori #9 : 22-11-2007, 22:40:00 »
Beka ako je tako oduvijek ne znam da li se treba brinuti ALI kad sam ja Koki kupila novi kavez i on je sam ušao u njega i bio u njem dva dana. Treću noć me probudio jedan tako užasan zvuk i to je bilo to strašno disanje - ne kao da se zadihao nego se taj užas čuo iz njegovih prsa, ja sam mu pričala i to se smirilo za par minuta. Onda je to bilo svake noći oko jedan sat i trajalo par minuta. Odmah sam zvala uzgajivača (danas znam da je bilo krivo zvati njega) i rekao je da je to samo stres i da ga vratim u staru krletku. On je normalno jeo, pio, kakako i pričao, bio veseo... Onda je to postajalo sve duže - samo po noći oko jedan je počelo. Onda sam odlučila ići na fakultet, ali rekli su da nije hitno kad sam sve opisala. Ipak sam mu počela davati antibiotik koji je pio kad je prošli put bio jako bolestan (jer je bio neki ppraznik i 4 dana se nije radilo na veterini) i čim s epočelo raditi išli smo tamo. Dr. Horvatek to nije smatrala zabrinjavajućim, rekla je neka nastavim davati antibiotik i dala mu je vitaminsku injekciju. Drugi dan je bila subota i njemu se naglo pogoršalo i u 11 naveče je uginuo. Tak da kad ti opisuješ Kokija mene štrecne oko srca. Nakon što je uginuo bio je gotov nalaz brisa koji je pokazao streptokok. Ja sam drugi dan napravila bris ždrijela i bio je negativan ( bojala sam se da sam ga ja zarazila). Tako da bih ja ipak Kokija odvela na bris grla i pregled kakice (Kokina je bila u redu - samo u ždrijelu su našli streptokok). Rekli su da je došao k meni s puno raznih bakterijai da se stalno s tim borio. Vi jako dobro brinete o Kokiju , ali možda i on u sebi nešto ima, ali to ne izbije zbog vaše njege i pažnje. Znam da sam paničarka - ali prije nisam bila.

Monica

• Gost
« Odgovori #10 : 23-11-2007, 08:22:14 »
beka, unatoc svemu sto mi napisemo, ti imas pticu pred sobom pa ti je vec i to dovoljno da sama zakljucis koliko je to stanje uobicajeno ili ne. Sigurna sam da se tvoja sumnja nije javila ni iz cega, pa kad je vec tako, mislim da bi te jedan pregled kod veterinara mogao smiriti. Ili ce ti pokazati da nije nista ili ces na vrijeme djelovati. Jer, to sto se do sada nista nije dogodilo, ne znaci da bolest negdje ne cuci i ceka svoju priliku. Zato je najbolje provjeriti.

Ja vjerujem da je s Kokijem sve u redu, ali sretno za svaki slucaj! :)

Skipi

• Gost
« Odgovori #11 : 23-11-2007, 15:55:29 »
Beka, znas kako se kaze- bolje sprijeciti nego lijeciti, radije uradite pretrage pa da budete mirni nego da se stalno pitate da li je to normalno ponasanje ili ne. :dntknw:
Nadam se da ce sve biti ok :yes3:

koki74

• Gost
« Odgovori #12 : 18-04-2008, 12:04:22 »
   Od jutros je Koki u unutrašnjem uglu kaveza. Savio je glavu unazad , delimično ispod krila i teško i bučno diše. Ne želi da uzima ni hranu ni vodu, ne odgovara na dozivanje. Tako je bilo gotovo šest sati. Na kraju smo mu pažnju skrenuli olovkom, prišao je nekako da se igra, uzeo i orah i kao nešto jeo.
   Evo sada je već sve bolje, ponaša se gotovo normalno.
   Sve ovo mi liči da je imao kakav napad, gušenja ili srčani, ne znam. Izgleda da se sada izvukao mada je na momente ličilo da je kraj priči. Imao je ta teška disanja i ranije ali ovako nikada nije bilo.
   Nemojte mi savetovati samo da ga vodim veterinaru jer o pticama ovi naši pojma nemaju. Ako znate kakvu preventivu ili kakve lekove (medikamente) koji se mogu naći, pišite, pokušaću sve što je u mojoj moći.
   Unapred hvala svima

Offline Diana

• Administrator
  • Brbljivac
    • Sve o papigama
« Odgovori #13 : 18-04-2008, 12:16:20 »
Dvije mogućnosti. Obzirom da je već prije bilo tih situacija, ja sam sklonija mogućnosti da se radi o nekoj kroničnoj infekciji. E sad, da li bakterijska ili gljivična - ja bi prije rekla gljivična. Bakterijske uglavnom brže napreduju, rijetko se samoinicijativno poboljšavaju, pa opet vraćaju. Nije nemoguće, ali je rijetko.

Kod gljivične infekcije najviše bi me bilo strah aspergiloze, osobito u situaciji u kojoj ste nalazili - da nema kvalitetnog veterinara u blizini. Također, obzirom na tu mogućnost gljivične infekcije, s iskustvima koja sam do sada skupila (dvije ptice koje su uginule, a imale gljivice, liječene antibioticima dok se ne vidi što je), bilo bi me strah davati preventivno antibiotik, u svakom slučaju nikako bez dodatnog lijeka za gljivice.

Kao prvu pomoć preporučila bi čaj od timijana, limun ili sl. u vodu i možda i češnjaka, ako ga želi jesti super. Raspitajte se ima li za kupiti kod vas inhalatora koji fino raspršuju (obavezno promjer čestica oko ili ispod 5 mikrometara), jer se za aspergilozu pokazala pozitivnom inhalacija lijeka, uz oralnu primjenu. Znam da se u njemačkoj sada uglavnom koristi Lamisil tablete i još jedan drugi lijek kojem se sad ne mogu sjetiti imena.

Ako bi slučajno opcija srčanog udara ili sličnog napada isto bila aktualna, tu bih se konzultirala s dr. Horvatek. Vani znam da daju pticama lijekove za srce, osobito većim pticama, ali ne znam koje i u kojoj dozi. No ako dr. Horvatek ne može pomoći, mogu se pokušati raspitati na odgovarajućim forumima.

Nezgodno će biti samo što u biti želimo početi neki tretman neznajući točno o čemu se radi i što liječimo...

Naca

• Gost
« Odgovori #14 : 18-04-2008, 12:23:07 »
Ja sam cula da kod nas u Bgd ima jos jedna doktorka osim Radmile Resanovic.

Da li bi vam znacilo da pozovem neke prijatelje i pokusam da nabavim telefon?

Takodje, mogla bih da nabavim telefon Jakovljevica uzgajivaca (jeste malo osobenjak i naporan, al mozda moze da da korisnu informaciju) ili onog uzgajivaca Saleta?

Saljemo vam pusu (narocito Kokiju) za brzo ozdravljenje :*

Shoutbox